Inflace ohrožuje úspory českých domácností čím dál tím více

Štěpán Křeček, hlavní ekonom naší partnerské společnosti BH Securities, poskytl 21. 2. 2022 pro deník FORUM 24 své predikce protiinflačních opatření. Podle zveřejněných analýz dosáhla meziroční inflace v lednu necelých 10 % a celoroční průměr by se měl pohybovat okolo 8 %, přičemž není vyloučeno ani maximum dosahující až 13 %. Tato hranice by však neměla být překročena.

Na znehodnocování peněz reagují i naši centrální bankéři, kteří provádějí změny poměrně rychle a razantně. Základní úroková sazba se pravděpodobně ustálí kolem 5 %, což bude mít vliv na zmírnění inflace až od druhé poloviny roku 2022. Nejen z těchto důvodů také dojde k tomu, že se každý měsíc budou zhoršovat podmínky pro poskytování půjček.

Podle ekonoma Křečka přichází v úvahu i prodlužování délky splácení hypoték, kdy dojde ke snížení výše splátek. Tato varianta nemusí vyhovovat každému, protože se tím prodlouží délka splácení o několik dalších let. Z těchto důvodů se v České republice rozšířil zájem o investování. Ačkoliv se jedná o jednu z těch praktičtějších variant boje proti inflaci, je důležité vkládat peníze do investorům známých oblastí a skrze renomované instituce s důvěryhodnou historií.

Jestliže v této nejisté době váháte, do čeho bezpečně investovat a jak efektivně bojovat s inflací, nemějte obavy. Sjednejte si s námi schůzku a vše s Vámi rádi projednáme.

Scroll to top