České hospodářství v prvním kvartálu roku 2022 vyrostlo téměř o 5 %

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí tohoto roku vzrostla meziročně o 4,6 %. Proti minulému čtvrtletí roku 2021 se hrubý domácí produkt zvýšil o 0,7 %. Tento předběžný odhad zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výrazný meziroční nárůst může být ovšem dán nižší srovnávací základnou, protože české hospodářství v posledních dvou letech nepříznivě ovlivňovala pandemie Covid-19. Analytici předpokládají, že další vývoj tuzemské ekonomiky už tak optimistický nebude.

Podle našeho názoru jsou obě hodnoty poměrně příjemným překvapením a předčily očekávání trhů. Do údajů statistik byl plně započítán konec února a celý březen, kdy Rusko započalo válku proti Ukrajině. Meziroční nárůst významně podpořila odvětví stavebnictví, obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

Podle Štěpána Křečka, hlavního ekonoma naší partnerské společnosti BH Securities, sice chyběla silnější poptávka ze zahraničí, nicméně v tuzemsku se na růstu hospodářství kladně podílela právě spotřeba domácností. Lidé konečně uskutečnili odloženou spotřebu na základě úspor, které si uchovávali během pandemických let, a tím tento fakt pozitivně ovlivnil tržby podnikatelů z nejvýrazněji zasažených odvětví.

Paradoxní faktem pak je, že efekt války na Ukrajině byl v českém hospodářství spíše pozitivní, a to v podobě vývozu služeb na pomoc uprchlíkům a zvýšených nákupů pohonných hmot domácnostmi před drastickým zvýšením jejich cen.

Scroll to top