Česká národní banka zrušila pro posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI), který od dubna činil 50 procent. Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) ponechala banka na 90 procentech. Hypoteční i realitní trh podle analytiků zareagují větší aktivitou, avšak ceny nemovitostí neklesnou.
„Naše dnešní rozhodnutí o zrušení limitu ukazatele DSTI by nemělo být pro nikoho překvapením. Vždy jsme říkali, že limity budeme používat v době zvyšování rizik pro stabilitu finančního systému v České republice, ale ve špatných časech je zmírníme, nebo dokonce zrušíme. „Jsme přesvědčení, že banky budou více než opatrné. Limit ukazatele LTV jsme prozatím při vědomí pokračujícího nadhodnocení cen rezidenčních nemovitostí ponechali v platnosti,“ uvedl 18. 6. 2020 guvernér ČNB Jiří Rusnok. Nevyloučil, že i tento ukazatel ČNB časem vypne.
Podle analytiků je krok ČNB pozitivní signál pro nemovitostní i realitní trh, někteří však varují před předlužením části domácností.
Ke konci loňského roku činilo nadhodnocení ceny bytů 15 až 25 procent. Ceny rezidenčních nemovitostí zatím pandemie neovlivnila. V minulosti rychlý růst cen nemovitostí i objemu úvěrů na bydlení vedl ČNB k omezení hypotečního trhu, pokud by se v důsledku zhoršení ekonomického vývoje domácnosti s hypotékou dostali do problémů se splácením, dotklo by se to i bank.
Omezení hypoték může ČNB jen doporučit, protože neexistuje zákon, jímž by si ČNB mohla pravidla vynutit. Většinou se však banky těmito doporučeními řídí. Právní závaznost dodržování limitů ukazatelů je podle ČNB zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu a zabránění nekalé konkurenci, proto novelu Sněmovna projednává. V minulosti však byla odmítnuta, což považujeme za správné, protože ČNB by se dle našeho názoru neměla z pozice orgánu dohledu posouvat do pozice regulátora, kam se často neprávem pasuje již nyní.