Inflace v roce 2022 v ČR může dosáhnout až 8,5 %

Ministerstvo financí 21.1.2022 informovalo, že by začátkem letošního roku měla inflace dosahovat nejvyššího růstu za posledních 20 let. Začátkem letošního roku by měla údajně být až na 10 %. Za nárůstem cen v ekonomice podle makroekonomických studií stojí především zvýšení cen elektřiny a zemního plynu. Nejvýraznějším protiinflačním aspektem je posilující česká koruna vůči euru. Kurz k 24.1.2022 činil 24,458 CZK/EUR.

Za zpomalením růstu české ekonomiky stojí i nedostatek lidí na trhu práce ve všech odvětvích nebo i zvýšená zadluženost vládních institucí ze 30 % na 42 % HDP v uplynulých 3 letech. „My jako vláda máme jen omezené možnosti, jak se zvýšenou inflací bojovat, ale nesmíme na ně rezignovat,“ řekl 20.1. ministr financí Zbyněk Vančura. Ten také tvrdil, že počítají s vyššími příjmy o 60 miliard Kč, které chtějí využít na zvýšení příspěvků na bydlení nebo valorizaci penzí.

Někteří odborníci ale nedůvěřují predikcím vlády. Míra inflace se jim zdá pro celý rok nerealistická. „Přiznám se, že číslo mi připadá absurdní. Pokud se někdy dostaneme přes číslo 8, tak jedině na začátku roku. V průběhu roku se určitě budeme pohybovat pod hranicí 8 %,“ řekl pro deník Echo24 Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Ekonomům především přijde nejasné navýšení predikce ze strany ministerstva, protože to ještě v listopadu minulého roku odhadovalo letošní inflaci na 6,1 %.

V každém případě může inflace silně ovlivnit hodnotu Vašich úspor. Ale jak velký vliv bude mít? A váháte nad tím, k jakému názoru se více přiklonit?

Neváhejte si s námi domluvit schůzku a vše můžeme společně v klidu projednat.

Scroll to top