Nezaměstnanost může atakovat až 5 %

Dle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí nezaměstnanost za rok 2021 dosáhne 4,5 až 4,9 %. Během pandemie Covid-19 trh práce prodělal značné změny. Nárůst nezaměstnanosti je jednou z nich. Od března minulého roku nezaměstnanost vzrostla ke konci března ze 3 % na 4,2 %.  Největší propad byl zaznamenán u mladých lidí do 24 let, kde se zaměstnanost snížila o 30 %. Jedná se o největší propad ze všech věkových skupin.

Aktuálně se téměř 13 000 absolventů škol všech stupňů vzdělání nachází v evidenci pracovních úřadů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 3,5 000 více. Celková nezaměstnanost může přibývat v řádech desetitisíců.

Na pomoc přišla vláda již minulý rok s programem Antivirus, který měl tento negativní dopad pandemie na trh práce zmírnit. Od června 2021 však tento program končí bez náhrady. Podle predikcí by nezaměstnanost v následujících měsících však měla mírně klesat, a to z důvodu sezonních prací a ohlášených rozvolnění pandemických restrikcí, které s sebou přináší léto.

Scroll to top